Skip to main content

Summer Research Symposium 2020: Day 2

Friday, July 24

8:30 a.m. – 9:55 a.m.
Research Presentation Session 3.1

Click here for 3.1 titles and details.

8:30 a.m.
Welcome & introduction: Brian J. Piper, PhD, MS

  1. 8:35 a.m. Alison Varano
  2. 8:45 a.m. Stephanie Delma, Brianna Dominguez, Aiseosa Iyahen, AnnMarie Onwuka, Annamarie Rodriguez
  3. 8:55 a.m. Julia Schroer
  4. 9:05 a.m. Paul Bastian
  5. 9:15 a.m. Brian Fang
  6. 9:25 a.m. Jonathan Pou
  7. 9:35 a.m. Oliver Fox
  8. 9:45 a.m. Kathryn O’Brien

9:55 a.m. – 10:10 a.m.
Break

10:10 a.m. – 11:35 a.m.
Research presentation session 3.2

Click here for 3.2 titles and details.

10:10 a.m.
Welcome & introduction: Cathy Wilcox, PhD, MA, MS

  1. 10:15 a.m. Sydney Miller
  2. 10:25 a.m. Michael Yi
  3. 10:35 a.m. John Furst, Raymond Stemrich
  4. 10:45 a.m. Automm Lombardo, Holly Funk
  5. 10:55 a.m. Sarah Culver
  6. 11:05 a.m. Annamarie Rodriguez, Anthony Soto Ramos, Gabriela Rodriguez
  7. 11:15 a.m. Calum Wallace
  8. 11:25 a.m. Kara Romanowski, Jordan Wolfheimer

11:35 a.m. – 11:55 a.m.
Break

11:55 a.m. – 1 p.m. 
Student research presentations – selected for distinction

Click here for titles and details.

  1. 12 p.m. Joseph Hagedorn
  2. 12:20 p.m. Sally Chu, Richard Sofoluke
  3. 12:40 p.m. Maia Giombetti, Emilia Jakubek

1 p.m. – 1:30 p.m. 
Lunch break

1:30 p.m. – 2:45 p.m.
Research presentation session 4.1

Click here for 4.1 titles and details.

1:30 p.m.
Welcome & introduction: William McLaughlin, PhD

  1. 1:35 p.m. Leonard Javick, Anthony Marchlewski
  2. 1:45 p.m. Belsy Gutierrez, Alfred Hamilton III, Brandon DaGrosa, Daniel Tron, Jahasia Gillespie
  3. 1:55 p.m. Sundeep Kahlon
  4. 2:05 p.m. Michael Gatusky
  5. 2:15 p.m. Vincent Canzanese, Jordan Weber
  6. 2:25 p.m. Leah Osnis
  7. 2:35 p.m. Pooja Bobba
  8. 2:45 p.m. Gabriel Brutico

2:55 p.m. – 3:10 p.m.
Break

3:10 p.m. – 4:15 p.m.
Research presentation session 4.2

Click here for 4.2 titles and details.

3:10 p.m.
Welcome & introduction: Carly Ellman, MSW, LCSW

  1. 3:15 p.m. Zane Porterfield, Poul Chinga, Rhudjerry Arnet, Alexandria Llaurado, Richard Sofoluke, Josian Charles, Sarah Mensah
  2. 3:25 p.m. Jesse Constantino
  3. 3:35 p.m. Emily Rieder
  4. 3:45 p.m. Connor Barry, Rachel Bockol, Marzia Choudhury
  5. 3:55 p.m. Sara Hunsicker
  6. 4:05 p.m. Johan Diaz, Eric Koza

 

Click here for the day 1 schedule.